80 éve vártunk erre: Visszakerült a helyére a Budai Vár egyik ikonikus része
Befejeződött a Budai Várban található Honvéd Főparancsnokság kupolájának rekonstrukciója, amely az épület helyreállításának egyik leglátványosabb eleme. A Nemzeti Hauszmann Program beszámolója szerint az állványzat eltávolításával a látogatók most már teljes pompájában gyönyörködhetnek a 15 méter magas és 9 méter széles tetődíszben, amelynek csúcsa több mint 50 méterre magasodik a Dísz tér szintje fölé.
Újra látható a Budai Vár második legnagyobb kupolája
A kupola horganylemezből készült díszbádog borítása, a helyére került lanterna és csúcsdísz, valamint az épületet jelképesen őrző négy griffmadár szobra ismét régi fényében tündököl. A Facebook poszt szerint a kupola különlegessége az átlós mintázatú üvegfedés, amely nemcsak egyedi megjelenést kölcsönöz, hanem lehetőséget is biztosít arra, hogy a látogatók a kupola belsejében kialakított kilátóból csodálhassák a lenyűgöző panorámát.
A Honvéd Főparancsnokság épületét Kallina Mór tervezte a 19. században. A második világháborúban jelentős sérüléseket szenvedett, ám kupolája megmaradt. Ennek ellenére a kommunista hatalom ideológiai megfontolásokból az épületet az első emeletig visszabontatta. Most a Nemzeti Hauszmann Program keretében a Főparancsnokság újjászületik, és hamarosan megnyitja kapuit a látogatók előtt, otthont adva a Hadtörténeti Intézet és Múzeumnak.
A Nemzeti Hauszmann Programról
A Nemzeti Hauszmann Program a Budai Várnegyed megújításáért indított rekonstrukciós program, amely keretében újjáépül a várnegyed számos része. A projekt a tervek szerint tíz évig fog tartani. “A budai Vár Magyarország, Európa és a világ kiemelkedően értékes épített és kulturális örökségének része, a nemzet szimbolikus helyszíne, identitásunk alapköve, amelyért közös felelősséggel tartozunk. A Vár több mint 750 éves történetében egymást váltották az építés és a rombolás, az alkotás és a pusztítás időszakai,” írja a Hauszmann Program hivatalos oldala. A program első ütemében elkezdődött a közterületek, a parkok, a várkertek rendbetétele, befejeződött a Főőrség és a Lovarda épületeinek felújítása, újjáépült a Szent István-terem, valamint folytatódik a Budavári Palota helyreállítása.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban